imHand: Ampütasyon Derecesine Göre Ayarlanabilir Elektronik Kontrollü Protez El Tasarımı

Tübitak BİGG (1512) Programı Destekli AR-GE Projesi

Elektronik kontrollü myoelektronik protez el tasarımı; bir hastalık veya fonksiyon kaybı sonucu üst uzuvundan amputasyona uğramış bireyler için; amputasyon durumuna göre tasarlanan yüzey EMG sinyalleri ile birlikte elektronik ve mekanik parçaların tarhibatıyla çalışan elektro-mekanik el tasarımı ve üretimi yapılmasıdır. Üretim süresinin azalması ve üretim maliyetinin düşmesinin yanında yerli ürün geliştirilmesidir.

Gazilik nedeniyle ampütasyon yaşayan hastalar için SGK ödeme desteğinde bir üst limit sınırı bulunmamaktadır. Öte yandan, iş kazası veya trafik kazası gibi diğer sebeplerle sivil olarak elini kaybeden hastalar SGK ödemesi üst sınırına takılmaktadır. Mevcut durumda, bu hastalar problemlerini mekanik el satın alarak çözmektedirler. Piyasada bu segmentteki hastaları hedefleyen herhangi bir myoelektronik kontrole yönelik elektronik kontrollü teknolojik bir ürün bulunmamaktadır. Geliştireceğimiz ürün ile özellikle bu müşteri segmentine yönelik bir çözüm sunulması hedeflenmektedir.

İş fikrinin gerçekleşmesi sonucu; ulusal ve uluslararası bazda yenilikler içeren bu ürün ile birlikte Türkiyede yerli üretimi olmayan el protezleri yerine tamamen yerli, piyasada bulunan ürünlere nazaran daha düşük maliyetli, kişinin amputasyon durumuna göre üretilen protez el tasarımı ve üretiminin yapılmasıdır.

Takvim

1

Tübitak Projesi başladı (01-10-2017).

2

3D baskı denemeleri yapıldı.

3

Elektronik kart baskısı yapıldı.

Bize Ulaşın